Showing all 6 results
Tools and detectors built specifically for locating natural gold in challenging environments.
Filter by price
Brands
Type
Recommended For
Use Case
Gold Prospecting
Garrett Gold Deluxe Pan Kit
SKU:
8913
Rated 0 out of 5
In stock
89,00 €| Brand | Garrett |
|---|---|
| Use case | Gold Prospecting |
| User level | Beginner |
Minelab PRO-GOLD Prospecting Kit
SKU:
51415
Rated 0 out of 5
In stock
69,00 €| Brand | Minelab |
|---|---|
| Use case | Gold Prospecting |
| User level | Professional |
XP Batea Gold Pan Kit
SKU:
8914
Rated 0 out of 5
In stock
79,00 €| Brand | XP |
|---|---|
| Use case | Gold Prospecting |
| User level | Professional |
XP MI-4
Pinpointers, Entry-Level Pinpointers, Waterproof Pinpointers, Wireless Pinpointers, Gold Prospecting, Gold Recovery Tools
SKU:
6135133
Rated 0 out of 5
In stock
| Brand | XP |
|---|---|
| Product Type | Accessory |
| Model | MI-4 |
| User level | Beginner, Intermediate, Professional |
| Weight range | Under 1.2 kg |
| Detection technology | VLF |
XP MI-6
Pinpointers, Entry-Level Pinpointers, Waterproof Pinpointers, Wireless Pinpointers, Gold Prospecting, Gold Recovery Tools
SKU:
6135133-1
Rated 0 out of 5
In stock
| Brand | XP |
|---|---|
| Product Type | Accessory |
| Model | MI-6 |
| User level | Beginner, Intermediate, Professional |
| Weight range | Under 1.2 kg |
| Detection technology | VLF |
XP VS1 Gold Sluice Tray
SKU:
7341
Rated 0 out of 5
In stock
| Brand | XP |
|---|---|
| Use case | Gold Prospecting |
| User level | Professional |
| Weight range | Under 1.2 kg |







