Showing all 8 results
Filter by price
Brands
Type
Recommended For
Waterproof
Shop
Deep Scan Pack – Professional Metal Detecting & Deep Search Bundle
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
4672
| Brand | Tero Vido, XP |
|---|---|
| Model | Deus II, X, Xtrem Hunter |
| Product Type | Bundle, Metal Detector |
| Headphones | WSA II-XL |
| Use case | All-Terrain, Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Detection technology | Hybrid / 3D Scanner, Multi-Frequency |
| Frequency range | Multi-frequency |
Detech Chaser 14
Rated 0 out of 5
In stock
849,00 €
SKU:
4512781
| Brand | Detech |
|---|---|
| Model | Chaser 14 |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Detection technology | VLF |
| User level | Intermediate |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |
Detech Relic Striker
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
4512780
| Brand | Detech |
|---|---|
| Model | Relic Stiker |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Low (≤ 10 kHz) |
| Detection technology | VLF |
| User level | Professional |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |
Garrett ATX
Metal Detectors, Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting
Rated 0 out of 5
In stock
2 299,00 €
SKU:
15667
| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | ATX |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Headphones | Included |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Detection technology | Pulse Induction (PI) |
Garrett ATX Deepseeker Package
Metal Detectors, Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting, Bundles & Kits, Detector + Coil Bundles, Pro-Level Kits
Rated 0 out of 5
In stock
2 599,00 €
SKU:
15669
| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | ATX Deepseeker |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Headphones | Included |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Detection technology | Pulse Induction (PI) |
Golden Mask 18″ HF PI Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
239,00 €
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132647
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Round |
| Compatibility | Golden Mask HF1000 |
| Coil technology | PI Coil |
| Coil size range | Large (12″+) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting |
Golden Mask 2Box 16×11″ HF PI Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132648
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Elliptic |
| Compatibility | Golden Mask HF1000 |
| Coil technology | PI Coil |
| Coil size range | Large (12″+) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Warranty | 2 Years |
XP Xtrem Hunter Deep Search System
Rated 0 out of 5
In stock
1 649,00 €
SKU:
371521
| Brand | XP |
|---|---|
| Model | Xtrem Hunter |
| Product Type | Metal Detector |
| Compatibility | XP Deus II |
| User level | Professional |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |












