Showing 1–12 of 14 results
Filter by price
Brands
Type
Recommended For
Use Case
Waterproof
Shop
Deep Scan Pack – Professional Metal Detecting & Deep Search Bundle
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
4672
| Brand | Tero Vido, XP |
|---|---|
| Model | Deus II, X, Xtrem Hunter |
| Product Type | Bundle, Metal Detector |
| Headphones | WSA II-XL |
| Use case | All-Terrain, Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Detection technology | Hybrid / 3D Scanner, Multi-Frequency |
| Frequency range | Multi-frequency |
Detech Chaser 14
Rated 0 out of 5
In stock
849,00 €
SKU:
4512781
| Brand | Detech |
|---|---|
| Model | Chaser 14 |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Detection technology | VLF |
| User level | Intermediate |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |
Detech Relic Striker
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
4512780
| Brand | Detech |
|---|---|
| Model | Relic Stiker |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Low (≤ 10 kHz) |
| Detection technology | VLF |
| User level | Professional |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |
Garrett ATX
Metal Detectors, Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting
Rated 0 out of 5
In stock
2 299,00 €
SKU:
15667
| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | ATX |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Headphones | Included |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Detection technology | Pulse Induction (PI) |
Garrett ATX Deepseeker Package
Metal Detectors, Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting, Bundles & Kits, Detector + Coil Bundles, Pro-Level Kits
Rated 0 out of 5
In stock
2 599,00 €
SKU:
15669
| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | ATX Deepseeker |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Headphones | Included |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Detection technology | Pulse Induction (PI) |
Garrett Vortex VX9
Rated 0 out of 5
In stock
799,00 €
SKU:
21455
| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | Vortex VX9 |
| Product Type | Metal Detector |
| Use case | All-Terrain, Relic & Coin Hunting |
| User level | Intermediate |
Golden Mask 2Box 16×11″ HF PI Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132648
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Elliptic |
| Compatibility | Golden Mask HF1000 |
| Coil technology | PI Coil |
| Coil size range | Large (12″+) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Warranty | 2 Years |
Minelab Equinox 700
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
86869
| Brand | Minelab |
|---|---|
| Model | Equinox 700 |
| Product Type | Metal Detector |
| Detection technology | Multi-Frequency |
| Use case | Park & Field, Relic & Coin Hunting |
Minelab Excalibur 2
Metal Detectors, All-Terrain Detectors, Beach & Underwater Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
86839
| Brand | Minelab |
|---|---|
| Model | Excalibur II |
| Product Type | Metal Detector |
| Detection technology | Multi-Frequency |
| Use case | All-Terrain, Beach & Underwater, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
Minelab Vanquish 540
Rated 0 out of 5
In stock
460,00 €
SKU:
86865
| Brand | Minelab |
|---|---|
| Model | Vanquish 540 |
| Product Type | Metal Detector |
| Detection technology | Multi-Frequency |
| Use case | Park & Field, Relic & Coin Hunting |
Nokta Impact Pro
Metal Detectors, All-Terrain Detectors, Intermediate Metal Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
27725
| Waterproof level | Coil only waterproof |
|---|---|
| User level | Intermediate, Professional |
| Use case | Park & Field, Relic & Coin Hunting |
| Brand | Nokta |
| Product Type | Metal Detector |
| Model | Impact |
Nokta The Legend (2023)
Metal Detectors, All-Terrain Detectors, Beach & Underwater Detectors, Beginner Metal Detectors, Relic & Coin Hunting
Rated 0 out of 5
In stock
630,00 € – 680,00 €Price range: 630,00 € through 680,00 €
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
27724
| Waterproof level | Coil only waterproof |
|---|---|
| User level | Beginner |
| Use case | All-Terrain, Relic & Coin Hunting |
| Headphones | Wireless aptX™ Low Latency, Without Headphones |
| Brand | Nokta |
| Product Type | Metal Detector |
| Model | The Legend |












