Showing 1–12 of 17 results
Filter by price
Brands
Type
Recommended For
Use Case
Waterproof
Shop
Garrett AT Gold
Rated 0 out of 5
In stock
769,00 €
SKU:
15662
| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | AT Gold |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Headphones | Included |
| Use case | Gold Prospecting |
| User level | Intermediate |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
Garrett ATX
Metal Detectors, Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting
Rated 0 out of 5
In stock
2 299,00 €
SKU:
15667
| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | ATX |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Headphones | Included |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Detection technology | Pulse Induction (PI) |
Garrett ATX Deepseeker Package
Metal Detectors, Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting, Bundles & Kits, Detector + Coil Bundles, Pro-Level Kits
Rated 0 out of 5
In stock
2 599,00 €
SKU:
15669
| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | ATX Deepseeker |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Headphones | Included |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Detection technology | Pulse Induction (PI) |
Golden Mask 11×14″ BSP Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
320,00 €
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132636
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Elliptic |
| Compatibility | Golden Mask Altus |
| Coil technology | BSP Coil |
| Coil size range | Large (12″+) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
Golden Mask 13×11″ Fighter S 7G Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132615
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Elliptic |
| Compatibility | Golden Mask 7 / 7 Lite |
| Coil technology | VLF Coil |
| Coil size range | Large (12″+) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
Golden Mask 13×11″ PWM Fighter S Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
129,00 €
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132625
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Elliptic |
| Compatibility | Golden Mask 4Xtreme / 1+ Xtreme |
| Coil technology | PWM Coil |
| Coil size range | Large (12″+) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
Golden Mask 16×11″ HF PI Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
320,00 €
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132646
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Elliptic |
| Compatibility | Golden Mask HF1000 |
| Coil technology | PI Coil |
| Coil size range | Large (12″+) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
Golden Mask 18″ 7G Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
199,00 €
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132616
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Round |
| Compatibility | Golden Mask 7 / 7 Lite |
| Coil technology | VLF Coil |
| Coil size range | Large (12″+) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
Golden Mask 18″ HF PI Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
239,00 €
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132647
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Round |
| Compatibility | Golden Mask HF1000 |
| Coil technology | PI Coil |
| Coil size range | Large (12″+) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting |
Golden Mask 18″ PWM Fighter S Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
179,00 €
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132626
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Round |
| Compatibility | Golden Mask 4Xtreme / 1+ Xtreme |
| Coil technology | PWM Coil |
| Coil size range | Large (12″+) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
Golden Mask 2Box 16×11″ HF PI Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132648
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Elliptic |
| Compatibility | Golden Mask HF1000 |
| Coil technology | PI Coil |
| Coil size range | Large (12″+) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Warranty | 2 Years |
Golden Mask 5×7″ Fighter S 7G Search Coil
Rated 0 out of 5
In stock
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
6132613
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Elliptic |
| Compatibility | Golden Mask 7 / 7 Lite |
| Coil technology | VLF Coil |
| Coil size range | Small (≤ 8″) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |












