Showing 1–12 of 20 results
Explore our full range of professional metal detectors for relic hunting, coin shooting, beach detecting, gold prospecting and deep seeking. Premium equipment for beginners and experts.
Filter by price
Brands
Type
Recommended For
Use Case
Waterproof
Metal Detectors
Detech Chaser 14
SKU:
4512781
Rated 0 out of 5
In stock
849,00 €| Brand | Detech |
|---|---|
| Model | Chaser 14 |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Detection technology | VLF |
| User level | Intermediate |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |
Detech Relic Striker
SKU:
4512780
Rated 0 out of 5
In stock
| Brand | Detech |
|---|---|
| Model | Relic Stiker |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Low (≤ 10 kHz) |
| Detection technology | VLF |
| User level | Professional |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Relic & Coin Hunting |
Fisher CZ-21 Quick Silver
SKU:
518145
Rated 0 out of 5
In stock
1 399,00 €| Brand | Fisher |
|---|---|
| Model | CZ-21 Quick Silver |
| Waterproof level | Fully waterproof detector |
| Product Type | Metal Detector |
| Use case | All-Terrain, Beach & Underwater |
| Frequency range | Multi-frequency |
| User level | Professional |
Fisher F75+
Metal Detectors, All-Terrain Detectors, Intermediate Metal Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting
SKU:
5181491
Rated 0 out of 5
In stock
949,00 €| Brand | Fisher |
|---|---|
| Model | F75+ |
| Product Type | Metal Detector |
| Use case | All-Terrain |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| User level | Intermediate |
Garrett AT Gold
SKU:
15662
Rated 0 out of 5
In stock
769,00 €| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | AT Gold |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Headphones | Included |
| Use case | Gold Prospecting |
| User level | Intermediate |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
Garrett ATX
Metal Detectors, Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting
SKU:
15667
Rated 0 out of 5
In stock
2 299,00 €| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | ATX |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Headphones | Included |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Detection technology | Pulse Induction (PI) |
Garrett ATX Deepseeker Package
Metal Detectors, Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting, Bundles & Kits, Detector + Coil Bundles, Pro-Level Kits
SKU:
15669
Rated 0 out of 5
In stock
2 599,00 €| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | ATX Deepseeker |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Medium (10–20 kHz) |
| Headphones | Included |
| Use case | Deep Seeking & Hoard Hunting, Gold Prospecting, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
| Detection technology | Pulse Induction (PI) |
Garrett Vortex VX9
SKU:
21455
Rated 0 out of 5
In stock
799,00 €| Brand | Garrett |
|---|---|
| Model | Vortex VX9 |
| Product Type | Metal Detector |
| Use case | All-Terrain, Relic & Coin Hunting |
| User level | Intermediate |
Golden Mask 1+ Xtreme
Metal Detectors, All-Terrain Detectors, Beginner Metal Detectors, Intermediate Metal Detectors, Relic & Coin Hunting
SKU:
7721789
Rated 0 out of 5
In stock
335,00 € – 395,00 €Price range: 335,00 € through 395,00 €| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Model | 1+ Xtreme |
| Technology | PWM |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Multi-frequency |
| Weight range | 1.2 – 1.5 kg |
| Headphones | Without Headphones, WS107 |
| Search Coil | 13×11″ PWM Fighter S, 5×7″ PWM Fighter S, 9.5″ PWM Fighter S |
| Warranty | 5 years – electronics; 2 years – all the rest, except batteries |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Golden Mask 4Xtreme
SKU:
7721788
Rated 0 out of 5
In stock
465,00 € – 525,00 €Price range: 465,00 € through 525,00 €| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Model | 4Xtreme |
| Technology | PWM |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Multi-frequency |
| Weight range | 1.2 – 1.5 kg |
| Headphones | Without Headphones, WS107 |
| Search Coil | 13×11″ PWM Fighter S, 5×7″ PWM Fighter S, 9.5″ PWM Fighter S |
| Warranty | 5 years – electronics; 2 years – all the rest, except batteries |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Golden Mask 7
SKU:
7721785
Rated 0 out of 5
In stock
449,00 € – 519,00 €Price range: 449,00 € through 519,00 €| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Model | 7 |
| Technology | VLF |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Multi-frequency |
| Weight range | 1.2 – 1.5 kg |
| Headphones | Without Headphones, WS107 |
| Search Coil | 13×11″ Fighter S 7G, 5×7″ Fighter S 7G, 9.5 Fighter S 7G |
| Warranty | 5 years – electronics; 2 years – all the rest, except batteries |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Golden Mask Altus
SKU:
7721783
Rated 0 out of 5
In stock
1 499,00 € – 1 569,00 €Price range: 1 499,00 € through 1 569,00 €| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Model | Altus |
| Technology | BSP |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Multi-frequency |
| Weight range | Over 2.0 kg |
| Headphones | Without Headphones, WS107 |
| Search Coil | 11×14″ |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page











