Showing 25–36 of 47 results
Filter by price
Brands
Type
- Accessory 7
- Bundle 1
- Metal Detector 21
- Search Coil 12
Recommended For
- Beginner 7
- Intermediate 10
- Professional 16
Use Case
Waterproof
Shop
Golden Mask 9.5″ PWM Fighter S Search Coil
SKU:
6132624
Rated 0 out of 5
In stock
119,00 €| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Coil shape | Round |
| Compatibility | Golden Mask 4Xtreme / 1+ Xtreme |
| Coil technology | PWM Coil |
| Coil size range | Medium (8–12″) |
| Product Type | Search Coil |
| Waterproof level | Coil only waterproof |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Golden Mask Altus
SKU:
7721783
Rated 0 out of 5
In stock
1 499,00 € – 1 569,00 €Price range: 1 499,00 € through 1 569,00 €| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Model | Altus |
| Technology | BSP |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Multi-frequency |
| Weight range | Over 2.0 kg |
| Headphones | Without Headphones, WS107 |
| Search Coil | 11×14″ |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Golden Mask Carbon Fiber Telescopic Shaft Stem
SKU:
5637918
Rated 0 out of 5
Out of stock
| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Accessory type | Shaft / Stem |
| Compatibility | Universal |
| Shaft type | Telescopic |
| User level | Beginner, Intermediate, Professional |
| Weight range | 550 g |
| Product Type | Accessory |
Golden Mask HF1000
SKU:
7721784-1
Rated 0 out of 5
In stock
1 009,00 € – 1 169,00 €Price range: 1 009,00 € through 1 169,00 €| Brand | Golden Mask |
|---|---|
| Model | HF1000 |
| Technology | PI |
| Product Type | Metal Detector |
| Frequency range | Multi-frequency |
| Weight range | Over 2.0 kg |
| Headphones | Without Headphones, WS107 |
| Search Coil | 16×11″, 18″, 2Box – 16×11″ |
| Warranty | 5 years – electronics; 2 years – all the rest, except batteries |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Golden Mask WS107 Wireless Headphones
SKU:
19723
Rated 0 out of 5
In stock
69,00 €| Accessory type | Headphones |
|---|---|
| Brand | Golden Mask |
| Compatibility | Golden Mask only |
| Model | WS107 |
| Wireless | Yes |
Minelab Equinox 700
SKU:
86869
Rated 0 out of 5
In stock
| Brand | Minelab |
|---|---|
| Model | Equinox 700 |
| Product Type | Metal Detector |
| Detection technology | Multi-Frequency |
| Use case | Park & Field, Relic & Coin Hunting |
Minelab Excalibur 2
Metal Detectors, All-Terrain Detectors, Beach & Underwater Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting
SKU:
86839
Rated 0 out of 5
In stock
| Brand | Minelab |
|---|---|
| Model | Excalibur II |
| Product Type | Metal Detector |
| Detection technology | Multi-Frequency |
| Use case | All-Terrain, Beach & Underwater, Relic & Coin Hunting |
| User level | Professional |
Minelab PRO-GOLD Prospecting Kit
SKU:
51415
Rated 0 out of 5
In stock
69,00 €| Brand | Minelab |
|---|---|
| Use case | Gold Prospecting |
| User level | Professional |
Minelab Vanquish 540
SKU:
86865
Rated 0 out of 5
In stock
460,00 €| Brand | Minelab |
|---|---|
| Model | Vanquish 540 |
| Product Type | Metal Detector |
| Detection technology | Multi-Frequency |
| Use case | Park & Field, Relic & Coin Hunting |
Nokta DetectoBag
SKU:
16367
Rated 0 out of 5
In stock
119,00 €| Brand | Nokta |
|---|---|
| Accessory type | Bag / Backpack |
| Product Type | Accessory |
| Use case | All-Terrain |
| User level | Beginner |
Nokta Impact Pro
Metal Detectors, All-Terrain Detectors, Intermediate Metal Detectors, Professional Metal Detectors, Relic & Coin Hunting
SKU:
27725
Rated 0 out of 5
In stock
| Waterproof level | Coil only waterproof |
|---|---|
| User level | Intermediate, Professional |
| Use case | Park & Field, Relic & Coin Hunting |
| Brand | Nokta |
| Product Type | Metal Detector |
| Model | Impact |
Nokta Makro Chrome-Nickel Shovel
SKU:
521
Rated 0 out of 5
In stock
| Accessory type | Digging Tool |
|---|---|
| Brand | Nokta |












